loader image

Recenzja płyty TALES

Jazz Forum, str. 74 | 20.06.2002

Jazz Forum, 20.06.2002

Autor: Przemek Psikuta

Projekt, któremu na imię Tales, narodził się w roku 1998 w Austrii. Powołali go do życia muzycy z różnych krajów Europy, którzy spotkali się podczas studiów na wydziale jazzu przy Uniwersytecie Muzycznym i Sztuki Dramatycznej w Grazu. Kluczowe role odgrywają w nim: Krzysztofa Górniak – olsztynianka od dziesiątego roku życia grająca na gitarze oraz Evangelos Tzimkas – gitarzysta basowy pochodzący z Grecji.

To właśnie kompozycje ich dwojga niemal całkowicie wypełniają debiutancki album gitarzystki. A są to opowieści nieraz bardzo prywatne, liryczne, utrzymane w wyrafinowanej ECM-owskiej stylistyce brzmienia. Tematy czy też pewne pomysły stają się dla grających rodzajem materii, którą dowolnie przetwarzają na własne potrzeby i wcale nie musi ona podlegać żadnym ograniczeniom stylistycznym, ani presji ze strony słuchacza.

 Tak więc zaduma, kontemplacja, z drugiej zaś strony epicki rozmach, nieodparta chęć wspólnego muzykowania, stworzenia oryginalnej mieszanki jazzu, instrumentalnego popu, a nawet latino. Bezpretensjonalna muzyka, której powinien posłuchac każdy. Dla słuchaczy nie do końca oswojonych z jazzem album „Tales” będzie doskonałym źródłem nastrojów, dla miłośnikow jazzu – możliwością delektowania się niuansami i barwami mocno stonowanych w tym przypadku improwizacji.

Tales – Informacje

Krzysia Górniak – gitara akustyczna i elektryczna
Evangelos Tzimkas – gitara basowa
Mikko Iivannainen – gitara elektryczna 
Bairam Istrefi Jr. – perkusja, perkusjonalia
Marc Vogel – perkusja
Jorg Micula – perkusjonalia

Aranżacja – Krzysia Górniak i Evangelos Tzimkas
Produkcja Krzysia Górniak
Nagranie i mix: Neubau Studio Graz
Autor obrazu okładki: Krzysia Górniak