loader image

Informacje

Biografia

Krzysia Górniak , ur. w 1974 w Olsztynie,  to jedna z najlepszych gitarzystek jazzowych w Europie. Kompozytorka, producentka, aranżerka, filozofka, obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną,  jest współczesną przedstawicielką humanizmu.
Artystycznie działa, także na polu sztuk plastycznych, zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Krzysia Górniak jest wszechstronnie wykształcona. Muzyką zajmuje się od dziecka. Pochodzi z umuzykalnionej rodziny, jej dziadek od strony mamy grał na skrzypcach i akordeonie, a babcia i  babcia cioteczna na fortepianie. Mama grała na mandolinie, a tata na organkach.
Krzysia Górniak mając 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a w wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na gitarze. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. W. Różyckiego w Gliwicach w klasie gitary klasycznej (1987). Ukończyła Liceum Plastyczne w Warszawie z tytułem Technika Wystawiennika (1993) oraz Policealne Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie na Bednarskiej w klasie gitary jazzowej (1997). Studiowała u Brandona Furmana i Piotra Lemańskiego, a na gitarze klasycznej uczył ją Leszek Potasiński i Marek Walawender. Ciekawostką jest, że była pierwszą gitarzystką na Wydziale Jazzu na „Bednarskiej” i to dla niej otworzono klasę gitary jazzowej na tym wydziale. W 2000 r. uzyskała stopień Magistra Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim broniąc pracę z estetyki muzyki na temat Johna Cage’a, a w 2003 roku – uzyskała stopień Magistra Sztuki na Wydziale Jazzu na Universiti für Musik und Darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyczny i Sztuki Dramatycznej) w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej.

Uczestniczyła w lekcjach i warsztatach z takimi muzykami, jak: Wayne Brasel, Karl Ratzer, Christian Rover, Mike Stern, Susanne Weinert, John Abercrombie, Garison Fewell, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clarke Fischer, Bill Dobbins, Wynton Marsalis, Alan Jones. 

Po powrocie do kraju w 2003 roku, otworzyła Klub Muzyczny „Diuna”  znany jako  Diuna Club, przy ul. Dobrej 33/35, który prowadziła do 2009 roku. Stał on się kultowym miejscem spotkań warszawskiej bohemy artystycznej. Odbyło się tam wiele koncertów i festiwali muzycznych, a także różnorodnych wydarzeń artystycznych.

W 2004 roku założyła „Fundację Diuna”, której celem jest wspieranie oraz promocja kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki jazzowej. Krzysia Górniak jest fundatorem i prezesem fundacji.

W latach 2010-2011 Krzysia Górniak pracowała w Polskim Radio jako kierownik Działu Nagrań i Koncertów, zarządzała m.in. Studiem Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Muzycznym Studiem Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Trójce.

Od roku 2012 zajmuje się niezależną działalnością artystyczną, koncertową i wydawniczą. Artystka prowadzi zespoły: Krzysia Górniak Quartet, Krzysia Górniak Trio oraz Astrolabe.

Płyty:

Krzysia Górniak wydała 10 płyt, w tym 6 autorskich, gdzie jest kompozytorem, aranżerem i producentem:

 • 2002 – Tales
 • 2004 – Ultra
 • 2009 – Emotions
 • 2012 – Feelings
 • 2016 – Moments
 • 2020 – Memories

Uczestniczyła w wydaniu 4 płyt, w kooperacjach jako gitarzystka, aranżerka i producentka, są to:

 • 2008 –  Garden Of Love /kooperacja z Szymonem Pejskim/
 • 2015 – Tribute to Nat King Cole – Maciej Miecznikowski & Krzysia Górniak /gościnnie wystąpili Atom String Quartet/
 • 2021 – Kolędy
 • 2022 – Astrolabe – Krzysia Górniak & Rui Teles / kooperecja z portugalskim wokalistą Rui Telesem/

Single: 

 • 2022 – Sweet Almonds – Astrolabe
 • 2020 – Strawberry Kisses
 • 2020 – Sweet Almonds
 • 2016 – Meditation
 • 2016 – Moments
 • 2009 – Emotions
 • 2004 – Orange
 • 2004 – Silver

Publikacje:

 • John Cage a współczesna myśl estetyczna / Krzysztofa Górniak (2009)- Musica Sacra Nova
 • Odbiorca nowej muzyki / Krzysztofa Górniak (2009) – Musica Sacra Nova

Organizacje: 

 • Krzysia Górniak jest fundatorem i prezesem Fundacji Diuna.
 • Krzysia Górniak jest członkiem Związku Zawodowego Muzyków, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego PSJ,  należy do STOART, ZAIKS i ZPAV. 

 

 

 Działalność muzyczna:

Profesjonalną karierę muzyczną Krzysia Górniak rozpoczęła w 1995 r.  współpracą z Orkiestrą Teatru Muzycznego Roma przy spektaklu Błękitny Zamek Romana Czubatego w reżyserii Jana Skotnickiego, z orkiestrą zagrała około 100 spektakli.
Od tamtego czasu koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą, a także w filharmoniach i teatrach m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii.

Krzysia Górniak współpracowała z wieloma znanymi muzykami. Wśród nich są między innymi: Grzegorz Grzyb, Michał Jaros, Marcin Jahr, Piotr Wrombel, Michał Wróblewski, Łukasz Makowski, Maciej Miecznikowski, Kuba Badach, Ewa Mikulska, Szymon Pejski, Wojciech Gogolewski, Zdzisław Kalinowski, Paweł Pańta,  Krzysztof Ścierański, Wojtek Pilichowski, Michał Grott, Evangelos Tzimkas (Grecja), Frank McCombe (USA) Rui Teles (Portugalia).  Współtworzyła również zespoły: Event Horizon Msc oraz Garden of Love. W roku 2022 założyła zespół Astrolabe z portugalskim wokalistą Rui Telesem. 

Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach.
Obecnie bierze udział w wielu projektach, współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami, zagrała m.in. z:
Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Macieja Tarnowskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, a także z kwartetami smyczkowymi:
Atom String Quartet i  Barock Quartet. 

Wyróżnienia:

Twórczość Młodych

Krzysia Górniak zdobyła pierwszą nagrodę w  kategorii fotografia artystyczna w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Twórczość Młodych” w Gdyni za cykl zdjęć „Modelka” w 1993 roku.

 

Pat Metheny o pierwszej płycie „Tales” Krzysi Górniak napisał:

„I have been listening to your CD – and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!

International Songwriting Competition

Kompozycja Krzysi Górniak „Blue” z albumu „Ultra” w 2005 roku znalazła się w finale konkursu International Songwriting Competition. Jurorami międzynarodowego konkursu byli m.in. Tom Waits,  Joss Stone,  Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tysięcy zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek.  

Kompozycja Krzysi Górniak  „Sea Salt On My Lips” z albumu „Memories” w 2020 roku została zakwalifikowana do półfinału  konkursu International Songwriting Competition 2020.

Jazz Forum 

W plebiscycie za 2018 rok, czytelnicy miesięcznika Jazz Forum umieścili Krzysię Górniak wśród 10 najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.

 

Twórczość plastyczna

Krzysia Górniak od dziecka wyróżniała się talentem malarskim i rysunkowym. Naukę rysunku rozpoczęła w wieku 12 lat w Ognisku Plastycznym w Rynku Miejskim w Gliwicach. Ukończyła Liceum Plastyczne w Warszawie z tytułem Technika Wystawiennika (1993), a także uczęszczała do Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki”. W 1993 roku zdobyła pierwszą nagrodę w  kategorii fotografia artystyczna w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Twórczość Młodych” w Gdyni za cykl zdjęć „Modelka”.  W roku 2001 stworzyła cykl obrazów „Anioły – czyli ta sama twarz w różnych momentach”. Cykl był wystawiany w Cafe Palver w Grazu  (listopad 2001), w Porgy & Bess w Wiedniu (styczeń 2002) i w  Cafe Kulturalna w Warszawie (wrzesień 2002). Jedna z prac z serii Anioły znajduje się na okładce jej pierwszej płyty – Tales. W latach 2003 – 2009 kilka obrazów z cyklu było częściami architektury wnętrz w Diuna Club w Warszawie. 

 

Cykl obrazów „Anioły” został wystawiony w 2003 roku  w Galerii Edukacji Twórczej podczas 19 Międzynarodowych Głogowskich Spotkań Jazzowych w Głogowie.
12.01.2017 odbyła się wystawa zbiorcza prac Krzysi Górniak w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie podczas koncertu premierowego albumu „Moments”. 
Obecnie artystka pracuje nad nowym cyklem „Miłość”, oraz przyjmuje zamówienia na „Portret Ślubny”. 

Koncerty

Przez ostatnie 27 lat aktywnej pracy twórczej zagrałam wiele koncertów na polskich i zagranicznych scenach. Zapraszam wszystkich serdecznie do śledzenia moich nadchodzących wydarzeń na profilu Krzysia Górniak na Facebooku.

Posłuchaj

Nagranie Sea Salt on My Lips z koncertu kwartetu Krzysi Górniak w warszawskim klubie jazzowym 12on14.

Aktualności

 

Utwory i Nagrania