loader image

Informacje

BiografiaOferta

Koncerty

Krzysia Górniak jest aktywnie działającą gitarzystką i kompozytorem – dlatego nie dziwi ilość koncertów, jakie artystka gra na polskich i zagranicznych scenach jazzowych. Najlepszym, polecanym sposobem śledzenia wszystkich nadchodzących wydarzeń jest obserwowanie profilu Krzysi Górniak na Facebooku.

Biografia

Krzysia Górniak (ur.1974)  to jedna z najlepszych gitarzystek jazzowych w Europie, kompozytorka, producentka, aranżerka, obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną. Od 1998 r. koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą, a także w filharmoniach i teatrach m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Współpracuje z muzykami jazzowymi, a także grywa z orkiestrami symfonicznymi i kwartetami smyczkowymi. Oprócz grania zajmuje się, także malarstwem i rysunkiem.

Wydała 8 płyt, w tym 6 autorskich, gdzie jest kompozytorem, aranżerem i producentem: „Tales” (2002), „Ultra” (2004), „Emotions” (2009), „Feelings” (2012), „Moments” (2016), „Memories” (2020).  Uczestniczyła w wydaniu 2 płyt, gdzie pełniła rolę gitarzystki, aranżerki i producentki, są to „Garden Of Love” (2008) nagrana z Szymonem Pejskimi oraz „Tribute to Nat King Cole” (2015) stworzona wspólnie z Maciejem Miecznikowskim, gdzie gościnnie wystąpili Atom String Quartet. 
W plebiscycie za 2018 rok, czytelnicy miesięcznika Jazz Forum umieścili Krzysię Górniak wśród 10 najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.

Pat Metheny o pierwszej płycie „Tales” napisał:

„I have been listening to your CD – and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!”

Współpraca z innymi muzykami

Krzysia Górniak współpracowała z wieloma znanymi muzykami. Wśród nich są między innymi: Grzegorz Grzyb, Michał Jaros, Marcin Jahr, Michał Wróblewski, Maciej Miecznikowski, Kuba Badach, Ewa Mikulska, Szymon Pejski, Wojciech Gogolewski, Zdzisław Kalinowski, Paweł Pańta,  Krzysztof Ścierański, Wojtek Pilichowski, Michał Grott, Evangelos Tzimkas (Grecja), Frank McCombe (USA) .  Współtworzyła również zespoły: Event Horizon Msc oraz Garden of Love. 

 

 

Teatr i Filharmonia

 

 Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 1995 r.  współpracą z Orkiestrą Teatru Muzycznego Roma przy spektaklu Błękitny Zamek Romana Czubatego w reżyserii Jana Skotnickiego, zagrała ponad 100 spektakli. 

Obecnie bierze udział w różnych projektach i współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami, zagrała m.in. z: Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Maciej Tarnowskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, a także z kwartetami smyczkowymi:
Atom String Quartet i  Barock Quartet. 

 

International Songwriting Competition

Kompozycja Krzysi Górniak „Blue” z płyty „Ultra” w 2005 roku znalazła się w finale konkursu International Songwriting Competition. Jurorami międzynarodowego konkursu byli m.in. Tom Waits,  Joss Stone,  Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tysięcy zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek.  

Edukacja i Filozofia

Krzysia Górniak uczyła się w szkołach muzycznych I i II stopnia. Ukończyła Liceum Plastyczne w Warszawie z tytułem Technika Wystawiennika (1993) oraz Policealne Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie na Bednarskiej w klasie gitary jazzowej (1997). Była pierwszą gitarzystką na Wydziale Jazzu na Bednarskiej, dla niej otworzono klasę gitary jazzowej. W 2000 r. Krzysia uzyskała stopień Magistra Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim broniąc pracę na temat Johna Cage’a, a w 2003 roku – uzyskała stopień Magistra Sztuki na Wydziale Jazzu na Universiti für Musik und Darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyczny i Sztuki Dramatycznej) w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej.

Aktualnie poza działaniami artystycznymi i projektami muzycznymi doktoryzuje się na Wydziale Nauk Humanistycznych (Uniwersytet Muzyczny w Warszawie).

Uczestniczyła w lekcjach i warsztatach z takimi muzykami, jak: Wayne Brasel, Wynton Marsalis, Mike Stern, Karl Ratzer, Susanne Weinert, John Abercrombie, Christian Rover, Garison Fewell, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clarke Fischer.

Oferta koncertowa

Krzysia Górniak Quartet prezentuje nowoczesne i oryginalne oblicze jazzu. Zespół składa się ze wspaniałych osobowości – muzyków od lat cenionych na polskiej scenie jazzowej. Krzysia Górniak tworzy muzykę ilustracyjną, nasyconą subtelnymi emocjami, nastrajającą do przemyśleń. Jej kompozycje to muzyczne obrazy wspomnień i fragmenty z życia uchwycone w dźwiękach.  

Posłuchaj

Nagranie Sea Salt on My Lips z koncertu kwartetu Krzysi Górniak w warszawskim klubie jazzowym 12on14.

Aktualności

Krzysia Górniak jest aktywnie działającą gitarzystką i kompozytorką. Nie ustaje w komponowaniu, koncertowaniu, w doskonaleniu swojej techniki gry, ani w poszukiwaniach nowych inspiracji.

Utwory i Nagrania