loader image

Recenzja feelings

13 maja 2013 | Top Guitar

Recenzja albumu Feelings

Autor: Kamil Kijewski

Krzysia Górniak to prawdziwa polska jazz-woman gitary elektrycznej, kompozytorka, producentka, jak również aranżerka z poważnym wykształceniem muzycznym. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu w klasie gitary jazzowej.

Płyta „Feelings” to już piąty krążek artystki, powstała we wrześniu 2012 roku w Chróst Studio w podwarszawskim Sulejówku. Kobieta wykonująca muzykę jazzową na gitarze to prawdziwa rzadkość, natomiast pani Górniak robi to z taką gracją, że niejeden mężczyzna z tej branży mógłby jej pozazdrościć.

To, co słyszymy na płycie „Feelings” to nastrojowe, melodyjne smoothjazzowe improwizacje, przeplatające się z elementami latino, groove i funk. Autorka postawiła w swoich kompozycjach na mądre frazy zamiast na częste w muzyce jazzowej popisy wirtuozerii. Płyta pod względem muzycznym jest bardzo spójna i tworzy ciekawą opowieść, w którą warto się wybrać, zwłaszcza jeśli poszukuje się relaksu i chwili oddalenia od szarej rzeczywistości. Jedyne, czego mi brakowało w twórczości pani Górniak, to brak wachlarzu brzmień, który mógłby pomóc wzbogacić utwory pod względem dynamiki. Kompozycje są bardzo przemyślne i rozbudowane, ale zagrane jednym brzmieniem, które może wywołać u słucha-cza uczucie monotonii. Zaznaczam jednak, że jest to uwaga dotycząca brzmienia, które jest kwestią mocno indywidualną.

Ogólne wrażenie po wysłuchaniu tej płyty jest bardzo pozytywne. Każdy słuchacz mianujący siebie koneserem polskiego jazzu powinien dołączyć ten album do swojej kolekcji.  

Feelings – Info

Krzysia Górniak – gitara elektryczna, gitara akustyczna
Wojciech Gogolewski – fortepian, syntezator
Paweł Pańta – kontrabas elektryczny, gitara basowa
Artur Lipiński – perkusja

Aranżacja: Krzysia Górniak i Wojciech Gogolewski
Nagrania: Studio Chróst w Sulejówku 09/2012
Mix i master: Winicjusz Chróst – Studio Chróst
Produkcja: Krzysia Górniak