ULTRA
Ultra ℗ & © 2004 Diuna ClubO albumie Ultra
Album Ultra to opowieść muzyczna, którą stworzyłam na bazie wcześniej przeze mnie napisanych szkiców: fragmentów beatów, basów, sampli, loopów i solówek. Te szkice stały się utworami – kolorami, kawałkami muzyki nasyconymi energią. Ultra jest projektem w stylistyce elektronicznego nu-jazzuz wykorzystaniem groove-sampli i mocnych funkowych rytmów. Pierwszy utwór Orange to piosenka zaśpiewana przez Kubę Badacha, która jest połączeniem popowych wokali, mocnego klubowego groove’u i gitar w stylu Santany. Orange to kolor, który zaprasza do imprezy. Gold to mocny funkowy groove grany na Cray Baby. Silver to miejski utwor ma w tle odgłosy stadionu i ulicy, a niektóre partie dubluję głosem w „bensonowskim” stylu. W utworze Black, dziesiątym na płycie, w tle lądują helikoptery, ostre przesterowane gitary są dublowane akustykami, oddaje to bardzo klimat tej barwy. Utwór Blue rozpoczyna się ciekawym rytmem, trochę break’owym, który uzupelnia intrygująca progresja akordów. Jest przestrzeń, oddech jaki łapiemy patrząc na kolor niebieski… Krzysia Górniak
Na płycie usłyszymy:
Krzysia Górniak – gitara elektryczna, akustyczna, wokal (4, 6)
Tomek Wierzbowski – pianino, rhodes
Wojtek Pilichowski – gitara basowa, wokal (6)
Piotr Remiszewski – bębny, sampler
Kuba Badach – wokal (1)
Marek Błaszczyk – analogi
Kompozycja i aranżacja: Krzysia Górniak, Piotr Remiszewski
Nagranie: Studio Chróst w Sulejówku i Studio Track w Łodzi
Mix: Wincjusz Chróst, Master: Jacek Gawłowski
Produkcja: Krzysia Górniak i Piotr Remiszewski
International Songwriting Competition
Kompozycja Blue z płyty Ultra znalazła się w 2005 roku w finale konkursu kompozytorskiego International Songwriting Competition, gdzie jurorami są m.in. Tom Waits, Joss Stone, Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai , a na 15 tys. zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek.
Posłuchaj
Utwory z płyty Ultra Utwory Krzysi Górniak są dostępne na YouTube oraz Spotify.
Zapraszamy do posłuchania całego albumu.
Orange
Teledysk Krzysia Górniak – Orange, produkcja ITI Film Studio 2004.
Recenzje
Druga płyta w karierze Krzysi Górniak – wydana w 2004 roku Ultra – obfituje w harmoniczny, przyjemny i bardzo przystępny jazz. Głównym natchnieniem do powstania zawartych na albumie utworów były dla artystki kolory – oraz emocje, jakie barwy wywołują lub z jakimi są kojarzone. Ultra po utworach jest prawdziwą muzyczną tęczą. – Fragment artykułu z portalu Gitarzystki.pl
Ultra | Gaz-Eta
Generalnie instrumentalne kawałki stanowią podstawę tej płyty a instrumenty gadają ze sobą jak trza. Z czasem klimacik odpływa w relaks by od 7-ki znów przyspieszyć i ponownie popłynąć nastrojowo ale nieusypiająco. Ultry słucha się świetnie i w klubie, i w samochodzie…
Ultra | Magazyn Hi-Fi
„Ultra” to album instrumentalny z domieszkami wokalnymi nawiązujący do dobrych tradycji lat 80. takich wykonawców jak choćby Toto, Level 42 czy Spyro Gyra. Lżejszy, bardzo rytmiczny jazz utrzymany w soulowej poetyce, z ledwo zarysowanymi improwizacjami.
Wywiad w Gitara i Bas
Tak można to tak ująć. Dla mnie muzyka jest kolorowa. Różnego typu utworu mają różne odcienie. Płyta „Tales” wiązała się z konkretnymi przeżyciami i uczuciami i dlatego nazywa się „Tales”, bo są to opowieści z życia, jakieś historie, takie też są tytuły i opisy na płycie.