Krzysia Górniak
oferta koncertowaMamy przyjemność przedstawić ofertę koncertową, która prezentuje aktualne projekty.
Krzysia Górniak obecnie rozwija następujące zespoły: Krzysia Górniak Trio, Krzysia Górniak Quartet, Krzysia Górniak String Orchestra, oraz Astrolabe z portugalskim wokalistą Rui Telesem. Aktualnie pracuje nad nowymi albumami: drugim albumem zepołu Astrolabe oraz projektem Krzysia Górniak String Orchestra, gdzie zaprezentuje najlepsze swoje kompozycje w aranżacjach na jazzowe trio i orkiestrę smyczkową.
Krzysia Górniak Trio
Krzysia Górniak Trio jest to jazzowe, akustyczne trio, grające nowe kompozycje artystki oraz utwory z ostatnich płyt Feelings (2012), Moments (2016) i Memories (2020). Kompozycje Krzysi Górniak mają narracyjny charakter, wciągając słuchaczy w pełne uczucia, melodyjne podróże. Jej improwizacja wyróżnia się płynnym frazowaniem, bogatymi teksturami harmonicznymi wzbogaconymi o słowiańską śpiewność. Solistce towarzyszy polska topowa sekcja rytmiczna, złożona z muzyków mających na koncie udział w wielu projektach, własne kompozycje i publikacje.
Skład zespołu: Krzysia Górniak – gitara, Michał Jaros – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.
Projekt ma też odsłonę elektryczną z Łukaszem Makowskim na gitarze basowej.
Krzysia Górniak Quartet
Krzysia Górniak Quartet prezentuje autorski, gitarowy, melodyjny jazz. Artyści grają nowe kompozycje Krzysi Górniak oraz utwory z ostatnich płyt Feelings (2012), Moments (2016) i Memories (2020). Solistce towarzyszy polska topowa sekcja rytmiczna, złożona z muzyków mających na koncie udział w wielu projektach, własne kompozycje i publikacje. Krzysia Górniak tworzy muzykę ilustracyjną, nasyconą emocjami, nastrajającą do przemyśleń. Jej kompozycje to muzyczne obrazy wspomnień i fragmenty z życia uchwycone w dźwiękach. Brzmienie zespołu nawiązuje do stylistyki ECM, to nowoczesne europejskie granie.
Skład zespołu: Krzysia Górniak – gitara, Piotr Wrombel – fortepian, Michał Jaros – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.
Projekt ma też odsłonę elektryczną z Łukaszem Makowskim na gitarze basowej i Zdzisławem Kalinowskim na syntezatorach.
Krzysia Górniak String Orchestra
Krzysia Górniak String Orchestra to nowy projekt artystki oparty o trio jazzowe w składzie: gitara, kontrabas, perkusja z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Aranżacje dają możliwość, aby w mniejszej przestrzeni koncertowej rolę orkiestry przejął kwartet smyczkowy. Projekt jest inspirowany wcześniejszym przedsięwzięciem artystki Tribute to Nat King Cole. Dzieło złożone jest z 9 ulubionych kompozycji, które Krzysia Górniak napisała na przestrzeni ostatnich lat, a które znalazły się na płytach: Emotions (2009) Feelings (2012), Moments (2016) i Memories (2020). Trio jazzowe realizuje tematy i improwizacje, a orkiestra smyczkowa pełni w nim rolę nowej warstwy harmoniczno-melodycznej, przy czym jej parta opiera się w swojej budowie o harmonię kompozycji. Pełni ona rolę warstwy podkładowej dla muzyków z trio, buduje kolorystykę i dynamikę, dopełniając i wzbogacając całość. Krzysia Górniak String Orchestra” jest to projekt akustyczny, napisany z rozmachem, możliwy do wykonywania w filharmoniach, na festiwalach, jak i w mniejszych salach koncertowych.
Skład zespolu: Krzysia Górniak – gitara, Michał Jaros – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, lub orkiestry smyczkowej.
Astrolabe
Astrolabe został założony przez portugalskiego wokalistę Rui Telesa i polską gitarzystkę Krzysię Górniak. Jest to muzyczny rejs u wybrzeży Portugalii, łączący polską słowiańską wrażliwość z portugalską nostalgią fado. Zespół gra oryginalne kompozycje i portugalskie klasyki, nawiązując stylistycznie do world music z elementami bossa novy, smooth jazzu czy fado. Muzyka Astrolabe jest podróżą w odległe karainy, pełne południowego słońca, nadziei i radości. Zespół wydał pierwszą płytę w 2022 r, obecnie pracuje nad drugim albumem.
Skład zespołu: Rui Teles – wokal, Krzysia Górniak – gitara, wokal, Maciej Wieżyński – gitara, Michał Jaros – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.
O Artystach:
Krzysia Górniak to polska gitarzystka jazzowa, kompozytorka, producentka, aranżerka, filozofka, która tworzy muzykę ilustracyjną, posiada własny styl i jest rozpoznawalna dzięki ciepłemu, dojrzałemu brzmieniu. Od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i w Europie, a także w filharmoniach i teatrach muzycznych. Współpracuje z muzykami jazzowymi, folkowymi, a także grywa z orkiestrami symfonicznymi i kwartetami smyczkowymi. Karierę muzyka zawodowego rozpoczęła w 1997 r. jako gitarzystka w orkiestrze Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Jest artystką o bogatym dorobku twórczym. Wydała dziesięć płyt, w tym sześć autorskich, których jest kompozytorką, aranżerką i producentką. Są to m.in. albumy: Emotions (2009), Feelings (2012), Moments (2016) i Memories (2020).
Kompozycje Krzysi Górniak mają narracyjny charakter, wciągając słuchaczy w pełne uczucia, melodyjne podróże. Jej improwizacja wyróżnia się płynnym frazowaniem, bogatymi teksturami harmonicznymi wzbogaconymi o słowiańską śpiewność, gdzie delikatność i kobiecość łączy się z biegłością i wirtuozerią. Jej styl grania jest połączeniem smooth jazzu i fusion, z elementami polskiej muzyki ludowej, bossa nova, czy world music.
Ukończyła Uniwersytet Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Magazyn Jazz Forum określił Krzysię Górniak jako „najciekawszą gitarową jazzwoman w Polsce” (Jazz Forum 7-8/2006 str. 27). W 2018 roku czytelnicy Jazz Forum umieścili Krzysię Górniak wśród 10 najlepszych polskich gitarzystów jazzowych. Jej kompozycja Blue z albumu Ultra w 2005 r. znalazła się w finale konkursu International Songwriting Competition, a kompozycja Sea Salt On My Lips z albumu Memories została zakwalifikowana do półfinału tego konkursu w 2020 r.
Artystka obecnie rozwija następujące projekty: Krzysia Górniak Trio, Krzysia Górniak Quartet, Krzysia Górniak String Orchestra, oraz Astrolabe z portugalskim wokalistą Rui Telesem. Obecnie pracuje nad nowymi albumami: drugim albumem zepołu Astrolabe oraz projektem Krzysia Górniak String Orchestra, gdzie zaprezentuje najlepsze swoje kompozycje w aranżacjach na jazzowe trio i orkiestrę smyczkową.
Michał Jaros – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 1996 r. na festiwalu Jazz nad Odrą otrzymał nagrodę Grand Prix. W 2002 roku razem z P. Kaczmarczykiem i P. Dobrowolskim otrzymał I nagrodę w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. W 2003 roku został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie jazzu tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie (statuetka Swingującego Kruka). W 2009 roku został laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Koncertował z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, David Linx, Patricia Barber, Jerome Sabbagh, Maciej Obara, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała. Do jego ostatnich nagrań płytowych należą autorski album “Floating Bridges” – Michał Jaros (2019).
Marcin Jahr – perkusista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studiował na tej uczelni w latach 1988-1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi (m.in. „Bogartem” i „Mózgiem”) i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Przez wiele lat grał w zespołe Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni.