TALES (2002)

KRZYSIA GÓRNIAK

Tales (2002) Krzysia Górniak

Krzysia Górniak – gitara akustyczna i elektryczna
Evangelos Tzimkas – gitara basowa
Mikko Iivannainen – gitara elektryczna (4, 5, 6, 7)
Bairam Istrefi Jr. – perkusja (4 – 7, 9), perkusjonalia (2, 8)
Marc Vogel – perkusja (1,2, 3, 8)
Jorg Micula – perkusjonalia (3, 7)

01. My Friends at Home
02. Your Smile I See
03. Nicolas
04. Lakki
05. When I Leave
06. Mikko
07. Friends
08. Wings
09. A Tale

Tales (P) & (C) 2002 Krzysia Górniak

Aranżacja – Krzysia Górniak i Evangelos Tzimkas (Gr).
Produkcja Krzysia Górniak
Nagranie i mix Heimo Knopper, Neubau Studio Graz (A)
Obraz okładki Krzysia Górniak

Recenzja Przemka Psikuty – Jazz Forum (czerwiec 2002): 

Projekt, któremu na imię „Tales”, narodził się w roku 1998 w Austrii. Powołali go do życia muzycy z różnych krajów Europy, którzy spotkali się podczas studiów na wydziale jazzu przy Uniwersytecie Muzycznym i Sztuki Dramatycznej w Grazu. Kluczowe role odgrywają w nim: Krzysztofa Górniak – olsztynianka od dziesiątego roku życia grająca na gitarze oraz Evangelos Tzimkas – gitarzysta basowy pochodzący z Grecji.

To właśnie kompozycje ich dwojga niemal całkowicie wypełniają debiutancki album gitarzystki. A są to opowieści nieraz bardzo prywatne, liryczne, utrzymane w wyrafinowanej ECM-owskiej stylistyce brzmienia. Tematy czy też pewne pomysły stają się dla grających rodzajem materii, którą dowolnie przetwarzają na własne potrzeby i wcale nie musi ona podlegać żadnym ograniczeniom stylistycznym, ani presji ze strony słuchacza. 

Tak więc zaduma, kontemplacja, z drugiej zaś strony epicki rozmach, nieodparta chęć wspólnego muzykowania, stworzenia oryginalnej mieszanki jazzu, instrumentalnego popu, a nawet latino. Bezpretensjonalna muzyka, której powinien posłuchać każdy. (…)

POSŁUCHAJ

Pat Metheny o płycie Tales: 

„I have been listening to your CD (Tales) – and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!”